Působení vůní


Na lidský organismus působí esenciální oleje dvěma základními cestami – prostřednictvím vdechování, kdy se čichovými nervy dostávají vonné molekuly až do mozku, nebo putují do plic a odtud krevním oběhem do celého těla. 
Druhou cestou je aplikace ředěných olejů prostřednictvím pokožky, i v tomto případě se prostřednictvím krevních vlásečnic a krve dostávají ke všem vnitřním orgánům.

Jenom se nadechnout...

 

Esenciální oleje jsou silně těkavé látky, po otevření lahvičky se jejich vůně ihned dostává do ovzduší. Jsou vdechovány do plic, aby se dále šířily do celého těla krevním oběhem. 
Historie aromaterapie

Molekuly esenciálních olejů jsou tak malé, že mají schopnost pronikat i hluboko do pokožky. Toho se využívá zvláště v dotekových technikách, kdy se esenciální oleje míchají s nosnými oleji rostlinnými. Mezibuněčnou tekutinou se pak dostávají až krve.
Vonné esence se krevním oběhem šíří do všech vnitřních orgánů. Putují i do lymfatického systému, ovlivňují imunitní systém. Vonné molekuly se tak dotýkají celého organismu, všech jeho částí, ovlivňují celé lidské tělo a působí komplexně. Zdaleka však neovlivňují pouze fyzickou stránku.

Jenom ucítit tu vůni...

 

Jemné molekuly vůní vstupují do nosní dutiny, kde je asi 40 milionů čichových receptorů. Ty předávají informaci o vůni čichovému nervu, přes který se dostává přímo do mozku.

Vůně jsou tak mozkem přijímány a vyhodnocovány nejrychleji ze všech smyslových vjemů. Zůstávají uloženy v paměti mnohem déle než obrazy nebo zvuky. Už jenom myšlenka na vůni dokáže vzbudit pocity, které vyvolala vůně samotná.

S vůněmi si spojujeme pocity v konkrétních situacích - bývají příjemné, sladké a smyslné. 
S vůněmi se vracíme do dětství a znovu prožíváme nejkrásnější okamžiky svého života. 

Působení vůní na člověka II
Čichové nervy jsou přímo spojeny s limbickým systémem mozku, který ovlivňuje naše pocity a náladu. V limbickém mozku najdeme také paměťovou banku našich emocí. Zde jsou schovány naše radosti i smutky, pocity strachu, hněvu i štěstí. Právě vůně se na zažívaných emocích, pocitech a náladě podílí nemalou měrou. Stačí nepatrná stopa vůně a prožívané pocity s ní spojené se nám v hlavě okamžitě vybaví.
V paměti můžeme uchovávat až tisíce různých vůní a každou z nich mít spojenou s konkrétními pocity a představami.

Limbický systém se vyvíjí již od raného dětství, je aktivní ještě před tím než se naučíme verbálně komunikovat. 

Čich je jediným ze všech smyslů, který je s limbickým systémem spojen přímo. Proto vůně dokážou tak efektivně působit na naše emoce, prožívání a psychické rozpoložení.
Stejně jako u zvířat i u člověka pomáhají pachové informace rozeznávat ostatní, ale také identifikovat vhodnou potravu nebo vycítit možné nebezpečí.

Terapeutické účinky esenciálních olejů jsou podmíněny jejich čistotou. Hluboké působení na fyzickou i psychickou stránku člověka v sobě nesou pouze 100% přírodní esence. 
Syntetické náhražky komplexní účinky přírodních silic nemohou nahradit. Původní přírodní složení nelze nikdy dokonale napodobit, navíc i přes veškerý moderní pokrok nadále zůstávají některé vazby mezi těmi nejpatrnějšími složkami vonných silic zahaleny tajemstvím.

Žádné komentáře:

Okomentovat